GYES/GYED
Családi blog április 5th, 2009Nem az a baj, ha lecsökkentik a GYED/GYES időtartamát, lássuk be, ami Magyarországon van, az luxus. 3 évig otthon lenni egy gyerekkel, gazdaságilag az országnak és a családnak sem megtérülő dolog. Mondhatjuk persze, hogy befektetés, mert egészséges(ebb) lelkű gyerekek nőnek így fel * , hogy 3 évig lehet anya szoknyáját fogni, mi ugye ezt látjuk csak, így elképzelhetetlen, hogy 25-30éve épp ebben az országban is másképp volt ez, nemhogy tőlünk Nyugatra, akár Franciaországban, ahol mindössze 6hét (vagy 3hónap?) a szülési szabadság.
NA DE !!!
Ha lecsökkentik a GYES/GYED időtartamát, könyörgöm, mondom KÖNYÖRGÖM teremtsenek mellé MUNKAHELYET, hozzanak létre BÖLCSÖDÉT, legyen program, amivel segítik a munkába állást, pontosabban amivel ellensúlyozható az a hátrány egy felvételnél, hogy az embernek kisgyereke van (mert igen, ő néha beteg lesz… vagy hamar lesz kistestvére, ezek valós hátrányok ) , azaz mittom, a munkaügyi központ támogassa azt a munkáltatót, aki GYESről vesz vissza anyukát, nem sokkal, csak épp annyival, amivel a zárójeles hátrányt számításba véve nem tekinti előnytelennek fiatal anyuka alkalmazását. Mert így, ebben a helyzetben (ahol a hosszú GYED/GYES rejtett munkanélküliség !!) ezzel a minusz 1 évvel hatalmas gázba kerül sok-sok család majd:(. Akinek nem elég a GYES, az hová fogja tenni az 1évesét, h elmenjen mellőle dolgozni? És ha teszem azt, talál is (nem fizetős!!) bőlcsődét, akkor ki fogja őt alkalmazni?Vagy hová fogják visszavenni? Mikor lépten nyomon leépítenek, a GYESről visszatérőket rendszeresen nem veszik vissza. (igen, tudom, törvény van rá, h visszavegyék, de könnyen kijátszható)
*Nem vagyok meggyőződve róla, hogy jó ez a 3 évig szimbiózis. Persze az sem jó, ha az 1 évest be kell nyomni a bölcsibe 9-10 órára:(((. Én 6 éve vagyok itthon, elég nyitott vagyok és szociális, mindig megoldottam, h ne legyünk itthon megkukulva (ezt a GYESes problémát sosem éreztem magaménak, de létezik), de mindeközben nem mondhatom, h nem rogyott meg az önbizalmam (értek én egyáltalán valamihez? Mihez kezdjek? Felvesznek engem vhová is dolgozni? Ki fog engem alkalmazni 3 kisgyerekkel? … ). Azon lehet morfondírozni és vitázni, hogy a gyereknek hogy a jó, a gyereknek sztem az a jó, ahogyan anya érzi, ha érti és tudja, h nincs más, menni kell, akkor az úgy természetes. Én 11hós koromtól voltam bölcsis, emlékszem rá (!) élénken, ahogy anyu biciklivel kivitt a buszmegállóba és onnan sötétben mentünk busszal a bölcsibe, át is kellett szállni, és én csak aludni akartam az ölében a buszon és nem akartam leszállni. De nem tudtam, h lehetne másképp, így imádtam a bölcsibe járni, csak jó emlékeim vannak onnan. Hogy milyen lehetett anyunak, pfúú, más világ volt, arany életünk van most, az biztos.
Most ez még magam számára is kegyetlen visszaolvasni, mert bennünk meg az van, ebben élünk, h gyereknek 3éves korig, minimum 2éves korig anyja mellett a helye. Át kell ebből váltani, nem lesz könnyű, sok anyuka fog sírni emiatt, és én át fogom érezni, fájni fog.
Főleg, h nincs sok bizodalmam munkahely és bőlcsőde fronton:(((( . Na, nem kívánok én itt foglalkozni a politikával ám:)
Majd írok holnap hétvégi beszámolót is!
április 6th, 2009 at 06:12
az az igazság, hogy bennem óriási fájdalomként él, hogy én mindkét gyerekemet bölcsődébe adtam két éves kora körül, a picit ráadásul valamivel korábban és volt is emiatt a gyomromban bizonyos fájdalom, ezzel együtt a fájdalom már rég elmúlt, mert látom a fiúkon, hogy mennyire ép gyerkőcök, mennyire nem sérültek ettől, na, kikeveredek talán a mondanivalómból: szóval akik most könnyek között siratják a három évet a gyerekükkel és fennhangon hirdetik, hogy nekik kell a három év, mert ha nem kapják meg, akkor a gyerekből egészen bizonyosan gazember lesz, szóval ők most akaratlanul is bántanak engem. azt érzem, hogy úgy gondolják: az én döntésem rossz döntés volt.
ezzel együtt pusztuljak meg, ha értem, hogy az hogy van, hogy a húszezer forintos gyessel valaki otthon tud maradni a harmadik évben, anélkül pedig nem. nekünk az a húszezer forint egyszerűen nem volt elég énfizetésnek, pont annyi volt, mint a nulla forint. ez hogyan van, ezt te érted, Angi? szóval, hogy ha fel kell háborodni, én anno akkor háborodtam (volna) fel, amikor húszezer forint lett a gyes, mert az már olyan nekem, mint a megszüntetés, nem most, amikor effektíve is megszüntetnék ezt itt.
április 6th, 2009 at 08:02
Lappa, a 20ezer ft sokmindenkinek “elég”. A megélhetési szülésre ne is térjünk ki… Épp ezért pl azt sem értem, miért nem nyúlnak hozzá a főállású anyaság intézményéhez is (ami engem is érintene, én valszeg az leszek, mellette fogok dolgozni, ha lesz még). Azoknak elég a 20ezer ft, akik nem tudnak/akarnak dolgozni, falvakban laknak, közelstávol nincs város, semmi. Na, ők épp a 20ezer ft-ra építenek:((. Ami baj. Mert ugye emiatt lesz 7.8.9. gyerek, holott már a harmadiknak is lyukas a cipője… Ehhez sokkal inkább hozzá kellene nyúlni, mint a GYEDhez, ami munkához kötött ellátás.
MAgyarán tökéletesen egyet értek veled! Abigél is megy bölcsikébe, ő lesz az első, akinél senki és semmi nem tud eltéríteni. A tesóm azért most is próbálkozott, egészen addig, míg be nem látta, h talán van más út is, mint az Övé, és ez talán nem rossz… (Bárhogy is szeretnék tyúkanyóként itthon lenni, alkatilag nem megy, sokfélék vagyunk.)
április 6th, 2009 at 08:09
Jah, még annyi, hogy mivel több a 20ezer ft, mint a semmi. A “tudat”, így legalizáljuk magunkban, hogy ez így rendjén van, ez nekünk jár, h még 1 évet itthon. Sokan fogösszeszorítva csinálják végig, de juszt se megy bölcsibe a gyerek. Meg is értem én ezt valahol, sőt, abszolút, és fájni fog, de be kell látni, hogy ez nem egy érzelmileg megközelítendő dolog. Azaz nem a 20ezer ft összege, hanem a tudat, hogy biztosítva vagyok, pici pénzt is kapok érte, és a játszótéri anyukák 90%-a él ezzel és aki azt mondja, megy bölcsibe a gyerkőc, arra sajnálkozva, szánakozva néznek. És akár még kérdőre is vonják, h fontosabb a pénz, mint a gyerek?
április 6th, 2009 at 11:16
most olvastam vissza, amit reggel írtam, annyira hajnal volt még, semmi értelme nincsen. :)))
szóval nem az él óriási fájdalomként, hogy bölcsisek voltak a fiúk, hanem az, amit írsz, a sajnálkozás, a kérdőre vonás, az, hogy azt hallom ki a mostani ruháttépő fájdalmas zokogások mögül (lehet, hogy ez téves kihallás, de ezt hallom ki), hogy egy gyerekgyilkos az, aki beadja két évesen a gyereket a bölcsibe. és ez él bennem óriási fájdalomként. mert az, hogy bölcsisek voltak vagy most az a kicsi, az nem fáj nekem, mivel neki sem fáj, az egész családból ez a helyzet senkinek nem fáj, minden zökkenőmentesen halad nálunk és emiatt esik nagyon rosszul az, ha anyukák szánakoznak rajtam, hogy ó, már dolgozom, ó, a pici már bölcsis. na érted 🙂
április 6th, 2009 at 11:29
Abszolút értem, egyezek veled. Jah, mikor írom, hogy fájni fog, azt úgy értem, nem nekem fog fájni, hanem össztársadalmilag fog fájni, mert erre át kell majd állni, hogy mostantól ez a rendszer, és nem lesz könnyű. És én attól tartok nagyon, hogy ez az intézkedés kimerül abban, h lecsökkentik ezeket az éveket, és kész,pedig ezzel csak újabb problémát generálnak és megint az amúgy dolgozó emberek kedvét veszik el a családalapítástól, de leginkább a kistestvér vállalástól. Mégtöbb lesz az 1 gyerekes, miközben a sokgyerekes, periférián élőknek nem szegi kedvét semmi az Xedik gyerek vállalására, mert továbbraismegkapják a gyest, majd a főállású anyaságért járó GYESsel megegyező összeget még 5 évig.
április 6th, 2009 at 12:20
Lappa! Csak itt nem 2 évesen kell majd beadni bölcsibe a gyereket, ha az lesz, amit mondanak, hanem 1 évesen. Mert már 1 éves kor után jön a GYES. ÉS szigorúan szerintem egy 1 éves gyerek még nagyon-nagyon kicsi a napi sok-sok óra bölcsihez. Mert azért valljuk be aztz is, hoyg a részmunkaidő kevés. És utazni is sokaknak kell, főleg vidéken, ahol egy kis faluban nincs is bölcsöde. Ha sok-sok 1 éves kor körüli gyerke lesz, akkor egy csoportba jóval több gondozónő is kell majd. Én személy szerint soha senkit nem ítéltem el amiatt, hogy a családjának szüksége volta pénzre, és már nem tudott GYES-en otthon maradni. De személy szerint is sok olyan embert ismerek, aki szerint az 1 éves jobban fejlődik a bölcsiben, mint otthon, valamint ő otthon van a kisebb tesóval a nagy meg bölcsiben. Na ezekre nagyon dühös tudok lenni. Jómagam 6 hós koromtól bölcsödés voltam, semmire sem emlékszem, de anyukám túl sok jót nem mesélt az első hónapokról. Nyilván nem lettem hétpróbás gazember, de azt sem hiszem, hoyg annyira jót tett volna. És Lappa azért nálatok is összefog a család, mindig tud jönni valaki segíteni vigyázni a kicsire, ha beteg, vagy te tudsz maradni, de azért sok embernél nem ez a helyzet. És egy 1 éves hányszor lesz majd beteg….
április 6th, 2009 at 12:45
két félreértést szeretnék csak tisztázni, állásfoglalás nélkül: az egyik, hogy az a 20 ezer forint nem 20, hanem van vagy 40 is, ugyanis azt könnyedén elfelejtjük, hogy ha nem lenne gyesen az anyuka, akkor tb járulékot kéne fizetnie, meg nyugdíjjárulékot, ugyanis a gyes ideje is beleszámít a nyugdíj évekbe, nem mindegy, nagyon nem. A másik, hogy nincs még meg a konkrét csomag, én hallok olyan verzióról is, hogy 2 éves korig járna ellátás, gyes VAGY GYED ez azért így sokkal igazságosabb lenne. (a gyededet ugyanis kifizeted a szülést megelőző években, ezért vagy rá jogosult.) Amíg az utóbbit nem véglegesítik nem érdemes azon polemizálni, hogy megy-e az 1 éves bölcsibe. (a két éves az nekem teljesen közösségképes, ott nem tudok sajnálni se anyukát, se gyereket) Nohát, mégis állásfoglaltam 🙂
április 6th, 2009 at 14:01
ja, én abszolút azt a verziót tudtam még, hogy a GYES szűnik meg két éves kor után, én ehhez írtam mindazt, amit írtam. az egyéves gyerek még korai a bölcsibe, szerintem is. én csak a kétévesről beszéltem, egyfolytában arról, de higyjétek el, abszolút tapasztalatból tudom, hogy nagyon sokan elítélnek engem a kétéves gyerekem mellől dolgozót, nem ti, nyilván. 🙂 de nem egy és nem két ilyen véleménnyel élek együtt.
és azt értem, hogy elméletileg negyvenet ér az a húsz, de amit nem értek, az az, hogy még ha negyvenet ér is, akkor is csak huszat kap meg belőle az anyuka, akkor annyiból hogyan tudnak megélni, ha anélkül meg már nem.
kicsinap: persze, az én helyzetem nagyon szerencsés és tök jó, igen. hálás is vagyok ezért, habár tegyük hozzá, hogy a hatórásságért fizetek én keményen. a család összeállása meg azért praktikusan úgy van, hogy van egy anyukám, aki feljön, ha baj van (a pasim még nemigen maradt otthon, és egyszer volt itt a tesóm pár napot, ennyi volt :)), ha anyu nem tudna jönni, nyilván fizetett segítséget vennék igénybe, valamint én már tavasztól úgy terveztem, hogy otthon maradok, ha betegek, hogy anyunak se kelljen jönni többet, csak most munkahelyi dolgok közbeszóltak és muszáj volt jönnie anyunak. úgy értem, azért szerintem más is sokmindent meg tud oldani hozzám hasonlóan, annyira iszonyatosan, elképesztően kivételezett helyzetben szerintem nem vagyok, nem hiszem. de még az is lehet, hogy tévedek 🙂
április 6th, 2009 at 14:14
Igen, Lányok, egyet értünk, ezért nem kellene bántani sztem a GYED-et, vagy vmi más megoldást kitalálni rá, hogy lehetőleg ne kelljen 1éveseket bölcsibe adni. Ám a GYES eltörlése ellen ebben a helyzetben én sem tudok sok ellenérvet felsorakoztatni.
április 6th, 2009 at 20:15
Hát, ez a kérdés nem egyszerű. Én is dolgoztam már a fiam fél éves korától (ennek több, mint 14 éve…), amikor is a gyes épp a pelusra volt elég. De csak 2 napot egy héten, a többi napon 1-2 órát otthon. Így jó volt, mert dolgoztam is, otthon is voltam. Csak a (z akkor még) férjemmel veszekedtünk sokat, mert arra a pár napra most hogy adjam bölcsibe, mindenki kikészült volna, a bébiszitter meg nem volt olcsó… Szóval, melyik ujjamat harapjam?
április 6th, 2009 at 20:54
Lappa! Persze, vannak nálad sokkal kivételezettebb helyzetűek is.:-)) De nálunk pl. még sok-sok évig nem lesz egyetlen nyugdíjas nagyszülő sem, kb. addig, amíg kicsik lesznek a gyerekek és igazán szükség lenne rá… Bébiszitter nem tudom mennyire szívesen vállal el beteg gyereket, és persze nem is valami olcsó dolog. 2 éves szerintem sem annyira kicsi már, de ez is gyerekfüggő, Ajna val.szeg érett lett volna rá, Áron még nem, ő talán mostanában kezd kicsit “érni” hozzá. MIlyen árat kell a 6 órás munkáért fizetni? Amúgy ezen én sem pampogok, mert ha képesek lesznek visszavenni, akkor mehetek részmunkaidőben. De sok helyen nincs erre lehetőség. Igazából az én munkám olyan, hogy tök fölösleges napi 8 órát heti ötször bent ülni, mégse engedik meg, hogy itthonról dolgozzak. Na ez pl. azért dühít.
április 6th, 2009 at 22:27
Na Lappa, akkor engem meg aztán végképp lehet dobálni, meg a sok Ny-Európai anyukát, aki 1 évesen bölcsibe adja a gyerekét, de ez van 🙂 én már fel sem veszem. Domi köszöni jól van, egy csoportba járt a tesójával, 3 no kényeztette napi 6 órában, amibol 3-at átaludt 🙂 Itt 1 éves kortól jön a gyes, mi egyszeruen nem engedhettuk meg magunknak, vagy csak hatalmas lemondások árán, pl soha nem utazunk haza a nagyszulokhöz mert nincs rá pénz vagy elveszítem a munkám amit itt 1 évig tart a cég…/minek magyarázkodom, de mégis na…
Angi, egyébként itt úgy van, hogy a munkahely nem pótolhatja a szulési szabadságon levo anyukát másképp, csakis ideiglenesen. Àltalában úgy is hirdetik ezeket az állásokat, hogy 1 évre fix ideju szerzodéssel.
április 7th, 2009 at 07:42
kicsinap, azt az árat fizetem, hogy nyolc (sőt most épp kb tíz) órás munkáért kapok hat órás fizetést, minden pénzem és járandóságom arányosan csökkentett, de ez egy nyolc órás állás amúgy. ezzel együtt remek, imádom, nagyon jó ez így nekünk, csak azt nem szeretem, ha ezt benefitnek tekinti bárki is, nem pediglen good deal-nek, mert hangsúlyozottan nem valamiféle kivételezettség, senkinek.
és mondom neked: anyu tudott segíteni az elmúlt pár hónapban és a mostani rendkívüli helyzetre tekintettel segít még most egy kicsit, de amúgy hamarosan egyedül kell megoldanom és valójában tényleg egyedül, mert a férjem hétkor megy el dolgozni reggel és hétkor jön meg este. de nem panaszkodni akarok, mert éppen nem, csak azt elmondani, hogy ez az egész dolog 1. megoldható, 2. szerintem a tragédia messze nem az, hogy elveszik két éves kor után a gyest, hanem amit Angi is írt, hogy kevés a bölcsi, kevés a részmunkaidős állás. na ez utóbbi kettő tényleg nagy baj, de csak nagyon kevés helyen hallom ezt kiemelni bajnak, pedig ez volna az.
április 7th, 2009 at 12:34
ÉN meg mindenhol hallom ezt kiemelni, akikkel beszélgetek.:-) De én tegnap is azt hallottam, hogy bizony a GYED csak 1 éves korig fog járni. A 6 órában végzett több órás munkát sajnálom, de tudom, hoyg sajnos máshol is így van. A megoldhatóságot még nem tudom, egyelőre van némi kételkedés bennem, én abban bízom nagyon, hoyg sokat erősödnek a gyerkőcök, és nem fogja majd minden akármi ledönteni őket. De az elmúlt 2,5 hónapban összesen 5-6 nap volt mindenki egészséges.
Tasha! Azért az a “bölcsi” nagyon nem ugyan olyan, mint ami itthon van.
április 7th, 2009 at 18:35
nem, ne sajnáld, nem azért írtam, egyáltalán!!! csak azért, hogy érzékeltessem: nem fenékig tejfelség. mint ahogy a másik emberé sem az, soha nem az semmi, de egyben meg mégis. csak jól kell hozzáállni. 🙂